plk. Jaroslav Liška

*1917 – †2008

Narodil se 6. ledna 1917 v Roškopově. Po smrti svých rodičů žil u své tety a strýce v Lázních Bělohradě, kde žil rovněž jeho bratr Bohumil, který byl jeho velkým vzorem.

Jaroslav vstoupil do vojenské akademie a po skončení studia přešel k letectvu. Po okupaci Československa, se Jaroslavovi podařilo utéct do Polska, kde se stal členem cizinecké legie. Z Polska se později dostává do Francie, kde v Tours přihlásil k francouzskému letectvu. Francie však padla v roce 1940. Jaroslav Liška se dostává se svou jednotkou do Bordeaux a do Falmouth v Anglii, kde byl zařazen k 311. bombardovací letce, kde sloužil jako telegrafista. Jako první důstojník nalétal s Wellingtonem 200 hodin bez úhony při leteckých operacích nad Německem. Řada jeho kamarádů zahynula Kvůli svým zkušenostem, byl přeložen do Ferry Command, což bylo velení přeplavby. Zde spolu se s kpt. Kordou stává prvními Čechy, kteří začali létat přes Atlantik. Létali zde s novými americkými bombardéry Hudson a Ventura, se kterými absolvovali několik přeletů přes Atlantský oceán z Kanady do Anglie. Později po návratu do Anglie se Jaroslav Liška opět dostává ke své třistajedenáctce, jejímž novým úkolem bylo vyhledávání a ničení německých ponorek v Biskajském zálivu a dlouhé hlídkování nad mořem. Absolvoval mimo jiné v osádce i 10 operačních letů se svým bratrem Bohumilem, coby pilotem. Zde však nezůstal dlouho a přesunul se na pobřežní velení v Bealieu v New Forrest, kde začal létat u na americkém stroji B-29 Liberator, který se stává jeho nejoblíbenějším letadlem. Jeho další válečnou misí byly průzkumné lety na amerických létajících pevnostech B-17, na kterých létal jako zkušený radiotelegrafista u 8. letecké americké armády. Na těchto strojích se účastnil několika bombardovacích misí nad okupovanou Evropou. Při jednom z těchto letů opustil své místo v letadle, aby mohl fotografovat výbuchy protileteckých granátů. Když se na sedadlo opět vrátil, nalezl zde proděravělou čepici od šrapnelů.

Ke konci války, byl proti své vůli přeložen do kanceláře velení perutě RAF, kde však nevydržel déle než dva týdny a místo opustil, aby mohl pokračovat v bojových operacích, mimo jiné i na Ceylon.

Po válce byl povýšen na kapitána a vrátil se do Československa. Působí na letišti v Hradci Králové, kde je jeho bratr velitelem. Po návratu jej však čekají persekuce a politická situace ho donutí vrátit se do Anglie, kam se vrací již ke konci roku 1946. V Anglii poté zakládá úspěšnou firmu, zabývající se dovozem ovoce do pražské firmy Šnajdr, která však byla v roce 1948 komunisty znárodněna. Jaroslav Liška pracoval v Anglii jako úředník a obchodník a založil zde i vlastní firmu Lexim. Za války získal čtyřikrát československý válečný kříž 1939, dvakrát čs. Medaili Za chrabrost, čs. Medaili Za zásluhy 1. stupně a čs. Pamětní medaili se štítky Francie a Velké Británie. Z britských vyznamenání mu byly uděleny Star 1939-1945, Air Crew Europe Star, Defence Medal a War medal.

Pamětní deska se nachází na nenápadném místě, poblíž pravého břehu řeky Javorky, za benzínovou čerpací stanicí, ve směru na Horní Novou Ves.

plk. Jaroslav Liška
Pamětní deska plk. Jaroslav Liška
Kámen s pamětní deskou u pravého břehu řeky Javorky ve směru na Horní Novou Ves